Domov | Zgodilo se je | Dan odprtih vrat ...

Dan odprtih vrat slovenskih čebelarjev

 Tudi tržiški čebelarji smo se 22. aprila pridružili dnevu odprtih vrat slovenskih čebelarjev, osrednji dogodek prireditve je bila razstava unikatno poslikanih panjskih končnic, ki so jih v ta namen poslikali učenci OŠ Tržič, OŠ Bistrica in OŠ Žirovnica.

Letos v maju čebelarji praznujemo 21. slovenski čebelarski praznik ter 7. svetovni dan čebel. V počastitev teh dveh praznikov na lokalnem nivoju Čebelarsko društvo Tržič, tradicionalno v aprilu, organizira dan odprtih vrat, ki je namenjen predstavitvi čebelarstva in čebelarskih pridelkov, na lokalnem nivoju. Osrednji dogodek prireditve so poslikane panjske končnice, ki so v zgodovini slovenskega čebelarstva in celo v zgodovini naše ljudske duhovne kulturne nepogrešljiva sestavina. Na prireditvi si ogledamo in ocenjujemo poslikavo panjskih končnic, ki jih učenci osnovnih šol pred tem poslikajo v šoli pod mentorstvom likovnih pedagogov. Z osnovnimi šolami sodelujemo tudi na področju izobraževanja osnovnošolcev in sicer z organizacijo čebelarskih krožkov na osnovnih šolah. Trenutno čebelarski krožek deluje na OŠ Tržič, za naslednje šolsko leto načrtujemo delovanje čebelarskega krožka tudi v okviru OŠ Bistrica.
Prvi zapisi o čebelarjenju na področju Tržiča segajo v 18. stoletje. Za začetek organiziranega delovanja čebelarjev na področju Tržiča se omenja l. 1934, ko so Podružnice Slovenskega čebelarskega društva Križe, Kovor, Sv. Ana in Sv. Katarina dobile odobrena pravila delovanja. Začetek današnjega Čebelarskega društva Tržič sega v leto 1947, ko so Podružnice ustanovile Čebelarsko družino, ki se je kasneje preimenovala v Čebelarsko društvo Tržič.
Danes društvo pokriva območje 155 km2, od tega je kar 70 % gozdnatih površin v katerih prevladuje smrekov gozd. V čebelarskem društvu je včlanjenih med 50 in 60 članov, ki čebelarimo s ca. 800 čebeljimi družinami, pridelujemo med pretežno gozdnega izvora (smreka, jelka, javor, kostanj, lipa …).
Društvo, je v letu 2019 pridobilo status nevladne organizacije, ki deluje v javnem interesu na področju kmetijstva. Javni interes društvo izkazuje predvsem na področju ohranjanja avtohtone kranjske sivke in ohranjanja narave za njen obstoj. Posebna skrb namenjamo dobrim praksam s področja tehnologij čebelarjenja in zdravstvenega varstva čebel.