Zgodovina kulturnega delovanja v Jevnici
V času po 1. svetovni vojni so na območju današnje KS Jevnica delovale številne neformalne skupine: tamburaši, gledališka skupina, fantovsko petje. S prihodom učiteljice Leopoldine Plevelj (poročena Kovič) in začetkom delovanja ljudske šole v Jevnici pa se začne organizirano kulturno delovanje. Leta 1927 je Leopoldina Plevelj, tudi na pobudo prej neformalnih skupin, ustanovila Prosvetno društvo Jevnica in ga vodila daljše obdobje. Kot mejnik oziroma začetek organiziranega delovanja društva se šteje igra Frana Milčinskega »Trije snubci«, odigrana leta 1927. Društvo je uspešno delovalo vse do leta 1941, ko so nemški okupatorji zatrli vse kulturno življenje v kraju. Društveno delovanje se je v povojnem obdobju ponovno obudilo jeseni 1945, ko je Leopoldina Kovič, ustanovila ženski pevski zbor.
Aprila 1946 je novi upravitelj šole Miha Vahen prevzel ženski zbor, s šolarji pa je ustanovil pionirski zbor, ki se je imenoval »Jevniški škorčki«. Ta zbor je najprej nastopal na domačih proslavah, pozneje pa tudi na raznih festivalih. Visoka kvaliteta otroškega petja je botrovala temu, da je zbor leta 1950 »v živo« nastopal na Radiu Ljubljana. Junija istega leta so »Jevniški škorčki« na Radiu Ljubljana posneli 10 pesmi, ki so izšle na gramofonski, LP plošči. Miha Vahen je s pomočjo prof. Pavla Kalana, takratnega glasbenega urednika na Radiju Slovenija in skladatelja Janeza Bitenca pričel, širil in bogatil enoglasno otroško petje. Lahko rečemo, da se je enoglasno otroško petje rodilo v Jevnici.
Leta 1949 je učiteljica Mira Vahen prevzela vlogo mentorice dramske skupine, ki je vključevala tako mlajše kot starejše igralce in v tej vlogi aktivno delovala več kot deset let. V tem času je Miha Vahen oživel fantovsko petje in jih organiziral v moški pevski zbor. Prvi nastop so imeli ob dnevu žena leta 1952. Poleg ženske in moške zasedbe je v želji po ubranem petju nastal še Mešani pevski zbor KUD Jevnica. Ta se je leta 2004 preimenoval v Mešani pevski zbor Miha Vahen in je najstarejša delujoča skupina v društvu. Miha Vahen je zbor je vodil 35 let in je v času delovanja v Jevnici in drugje organiziral številne prireditve, pevske festivale in revije. V vseh teh letih se je v Jevnici zvrstilo veliko znanih umetnikov in skupin.
V bogati zgodovini delovanja so se v društvu pojavljale in občasno delovale tudi skupine:
- Folklorna skupina pod vodstvom Mire Vahen.
- Poljanski oktet pod vodstvom Janeza Kukovice.
- Ženski sekstet pod vodstvom Natalije Šuštar.
Posebno poglavje v delovanju društva predstavlja izdaja knjige »Pogled nazaj« avtorice Eve Kovič, ki opisuje 500-letno zgodovino našega kraja.
V dolgoletni zgodovini društva je delovala tudi knjižnica, ki jo je preko 30 let vodila častna članica društva, Eva Kovič. Po nekajletni prekinitvi društvo ponovno pripravlja vzpostavitev knjižnice, v kateri bodo našle mesto le stare knjige.
9. decembra 2017 je Kulturno-umetniško društvo Jevnica izvedlo svečano akademijo ob 90-letnici svojega delovanja ter še z vrsto drugih dogodkov zaznamovalo častitljiv jubilej. V okviru tega praznovanja je društvo obnovilo poslikavo na Kovičevi domačiji v Kresniških Poljanah. Poslikava izhaja iz leta 1858 in je bila prvotno v lasti Antona Povšeta, lastnika brodarske postaje. Na tej domačiji se je rodil sin Fran Povše, ki je bil dunajski poslanec, pisatelj in profesor. Za poslikavo je poskrbel domačin, slikar Ivo Kisovec.