Starševski izlet Društva Sožitje Mengeš
Starši, rejniki in skrbniki, vključeni v medobčinsko Društvo Sožitje iz Mengša, se vsako leto odpravimo na dvodnevni izlet, ki pa je bil letos še pomembnejši, saj smo slavili deseto obletnico naših druženj.
Zgodaj zjutraj smo se v soboto, 14. 9. 2013, odpeljali proti Biogradu na moru, kjer nas je že čakala ladjica, ki nas je popeljala na celodnevno križarjenje po Narodnem parku Kornati. Z zanimanjem smo si ogledovali večje in manjše otočke, večino nenaseljenih, ki so vključeni v nacionalni park. Skupaj Kornate predstavlja 125 otokov, otočkov in morskih podvodnih grebenov v Zadarskem predelu. Ležijo JV od Pašmana, med Dugim otokom in Žirjami, na površini 320 km2. Največji otok med njimi se imenuje Kornat, po katerem je otočje tudi dobilo ime. Najvišji vrh na otoku Kornatu je Veli vrh in je visok 235 metrov.
Dan je bil sončen in modrina morja je segala vse do obzorja. Za nekoliko dlje časa smo se ustavili v globokem zalivu Telašćica na otoku Sali, ki sodi med najbolj priljubljena skrivališča navtikov na Jadranu, saj jim ponuja varno zavetišče tudi pred najmočnejšim neurjem. Skalnata obala zaliva je v notranjosti nizka, medtem ko se z zunanje strani spremeni v impozantne klife, ki se na nekaterih mestih vzdigujejo tudi do 180 metrov. Med zalivom in strmimi klifi stoji posebni dragulj, malo in zelo slano jezero Mir, do katerega smo se sprehodili tudi mi. Nekateri so se ohladili v njem, drugi pa smo lovili sončne žarke in se sprehodili do razglednih točk na znamenitih klifih, kjer smo občudovali naravo. Čas nam je prijetno mineval ob pogovorih in druženju. Po okusnem kosilu na barki, smo se vrnili na kopno in preživeli večer ob poslušanju dalmatinske glasbe in plesu.
Naslednji dan smo obiskali slapove Krke v Narodnem parku Krka. Vstopili smo v Skradinu in se z ladjico odpeljali v park. Ogledali smo si mline, ki so razstavljeni kot spomeniki kmečkega stavbarstva in gospodarske preteklosti. V obnovljenih mlinih prikazujejo mletje žita, tkanje, kovanje in podobno. Počasi smo se vzpenjali navzgor po poti, ki se vije ob jezerih in mostičkih, speljanih preko barier iz lehnjaka, ki je ustvaril enega najlepših vzorcev slapov na Krki. Najvišja slapova sta Manojlovački slap v treh skokih z višino 85 metrov in Skradinski Buk z višino 48 metrov. Po sprehodu in uživanju v naravi smo v pozno popoldanskih urah krenili nazaj proti domu.
Na izletu smo se imeli lepo. Poleg ogledov zanimivosti smo si vzeli čas tudi za druženje in medsebojno izmenjavo izkušenj.
Metka Mestek in dr. Tatjana Novak, Društvo Sožitje Mengeš
|< << 1 2 >> >| |