Od 27. 12. 2011 spremembe pri gotovinskem plačevanju
Doslej so lahko poslovni subjekti med seboj poslovali v gotovini, če plačilo ni preseglo 420 evrov. Sedaj se ta meja znižuje na 50 evrov. Vsa navedena izplačila morajo izplačevalci po novem prejemnikom nakazovati na TRR.
V Uradnem listu 101/11 z dne 12.12.2011 je bil objavljen Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o izvajanju Zakona o davčnem postopku. Pomembnejši sta predvsem dve spremembi.
- V drugem in tretjem odstavku 1. člena se znesek »420 eurov« nadomesti z zneskom »50 eurov«. V gotovini lahko torej plačujete račune samo do višine 50,00 EUR (prej 420,00 EUR)
- Od 27.12.2011 se morajo nakazovati na transakcijski račun fizičnih oseb tudi naslednji prejemki: plače, regres, jubilejne, odpravnine, prevoz, prehrana, potni stroški.
Sprememba je namenjena večji učinkovitosti nadzora nad izplačevanjem plačil in prejemkov na transakcijske račune, še posebej pa osebnih prejemkov in s tem povezanimi davčnimi obveznostmi ter večji učinkovitosti davčne izvršbe na tako prejeta sredstva.
DURS obvešča izplačevalce, da bodo v okviru davčnoinšpekcijskih nadzorov intenzivno preverjali, ali izplačevalci spoštujejo omenjene spremembe in zoper kršitelje dosledno izrekali globe. V kolikor zavezanec v nasprotju z zakonom ne nakazuje plačil in prejemkov na transakcijske račune prejemnikov, so določeni naslednji davčni prekrški:
- z globo od 800 do 10.000 eurov se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost,
- z globo od 1.200 do 15.000 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba,
- z globo od 3.200 do 30.000 eurov, se kaznuje pravna oseba, ki se po zakonu, ki ureja gospodarske družbe, šteje za srednjo ali veliko gospodarsko družbo.
Poleg teh glob so predpisane tudi globe za odgovorne osebe, ki so določene v razponu od 400 do 4.000 evrov.
Pravilnik o spremembah in dopolnitvah pravilnika o izvajanju Zakona o davčnem postopku
Vir: RAČUNOVODJA.COM
Pravilnik o spremembah in dopolnitvah pravilnika o izvajanju Zakona o davčnem postopku
Vir: RAČUNOVODJA.COM