Gradimo skupne zgodbe

Sredi septembra smo v okviru Stičišča NVO osrednje Slovenije testno izvedli prvo srečanje namenjeno mreženju in povezovanju nevladnih organizacij Osrednjeslovenske regije z graditvijo in delu na konkretnih projektnih idejah. Tako imenovani "projektni hitri zmenki" so uspeli in upamo, da obrodijo dejansko izvedbo katerega od projektov, ki smo ga obravnavali na srečanju. 

 
Ključne koristi tovrstnih srečanj so, da udeleženci srečanja:
  • pridobijo nova poznanstva
  • nove možne projekte, v katerih lahko sodelujejo
  • potencialne nove projektne partnerje za sodelovanje v prihodnje
Skozi srečanje udeleženci spoznajo druge nevladne organizacije in njihovo delovanje ter predstavijo svojo organizacijo drugim ter s tem dobijo nov bazen konkretnih kontaktov za prihodnja sodelovanja. Tako so se med udeleženci izmenjani kontakti za nadaljnja sodelovanja, ki so se na srečanju že oblikovala.

To je bila tudi priložnost za spoznavanje novih projektnih idej in aktivnosti. Preko predstavljenih projektnih idej, mnenj in nadgradnje le-teh s strani udeležencev srečanja in ne nazadnje predstavitve njihovega dela, so lahko gradili na konkretnih skupnih projektih. Zapis oblikovanih skupnih projektov je udeležencem v pomoč pri nadaljnjih korakih pri realizaciji projektov ali pa uporabi idej za razvoj novih projektnih predlogov in rešitev.
 
Srečanje ne nazadnje prispeva k tesnejšemu sodelovanju udeležencev tudi na drugih področjih, saj so skozi takšno obliko spoznavanja imeli priložnost, da bolje spoznajo delo ostalih nevladnih organizacij in poiščejo konkretne možnosti in partnerje za sodelovanje.

Na tokratnem srečanju smo delali na naslednjih projektnih idejah:
  • Eksperimentalni projekti v sociali
Naslavljajo problem vključevanja oseb s posebnimi potrebami v družbi. Zato s pristopom vključevanja več različnih organizacij pri izvajanju aktivnosti v enem projektu iščejo rešitve za večjo vključenost OPP v aktivnosti, ki spodbujajo njihovo osebno rast.
 
  • Četrtne in vaške skupnosti
Zaradi velikega preseljevanja prebivalcev iz Ljubljane v bližnje kraje se je pojavil problem, da se krajani med seboj ne poznajo več, vse manj je druženja in solidarnosti med krajani, saj se novo priseljene družine ne vključujejo v življenje in aktivnosti kraja. Projekt vključuje novo priseljene v četrtne in vaške skupnosti in vzpostavlja trikotnik: obstoječi prebivalci kraja, priseljene mlade družine in priseljenci iz nekdanje Jugoslavije.
  • Dediščinske skupnosti
V Osrednjeslovenski regiji delujejo v lokalnih okoljih številne pobude, ki lokalno identiteto raziskujejo, popisujejo in iz nje oblikujejo kulturno turistično ponudbo, izobraževalne programe in številne druge vsebine, ki krajem dajejo novo podobo in vrednost. Z enim pojmom takšne skupine imenujemo dediščinske skupnosti, s katerim želi te akterje na terenu ta projekt povezati v usklajeno delovanje ter vzpostaviti sodelovanje s turizmom in gospodarstvom.

Na prihodnje projektne hitre zmenke bomo vabili preko e-obvestil. Nanje se lahko prijavite na tej povezavi.
 

Copyright © 2009 - 2024, Društvo Geoss in Društvo za podporo civilne družbe.