ZBIRANJE JAVNEGA MNENJA
V času trajanja projekta je anketni vprašalnik izpolnilo 977 državljanov in nedržavljanov Evropske Unije. Vsem sodelujočim, ki so izpolnili spletni vprašalnik, se najlepše zahvaljujemo za sodelovanje.
Vprašalnik je razvil vodilni projektni partner, z namenom zbiranja mnenja državljanov v vsaki državi o temah, kot so evropska identiteta, udeležba na volitvah in evropsko državljanstvo.
Vprašalnik je bil sestavljen v prvih mesecih projekta, tako, da so lahko vsi partnerji vprašalnik pregledali in javili spremembe. Na partnerskem sestanku v Dresdnu, smo vsebino vprašalnika temeljito preučili in predebatirali specifične teme. Številni partnerji so se na sestanku preko vprašalnika seznanili z različnimi možnostmi aktivne udeležbe, kot so npr. Evropski dialog, Evropska pobuda, itd.
Vprašalnik je bil sestavljen v angleščini, vsi partnerji so ga nato prevedli v svoj jezik z namenom, da svojim državljanom omogočijo lažji dostop. Vprašalnik je bil državljanom posredovan preko spletnega orodja (1ka.si).
Predstavljeni rezultati bodo uporabljeni s strani nevladnih organizacij in občin v projektu DOCPIE pri razvijanju partnerstev in strategij medsebojnega sodelovanja z namenom opolnomočiti ljudi za okrepljeno vlogo pri oblikovanju odločitev v Evropski uniji. V povezavi s slednjim so oblikovana tudi priporočila za Evropski parlament in Evropsko komisijo.
Preberite si analizo ankete z zbranimi rezultati:
Preberite si grško analizo ankete in priporočila, ki jo je za Grčijo pripravila občina Serres. Analizo najdeteTUKAJ.
POVZETEK REZULTATOV
- Večina anketirancev ima občutek, da so Evropejci. Članstvo države v Evropski uniji prispeva k močnejšemu občutku evropske identitete med anketiranci.
- Državljanske pravice Evropske unije, ki najbolj prispevajo k občutku evropske identitete anketirancev so (1) pravica do prostega gibanja in prebivanja v EU in nediskriminacije na podlagi državljanstva; (2) pravica do študija, prostovoljstva in pripravništva v drugih državah članicah EU; (3) čezmejne potrošniške pravice (npr. spletno nakupovanje, pravice v mednarodnem železniškem ali letalskem prometu, cenejši klici v mobilnih omrežjih) in (4) pravica do zdravstvenega varstva v drugi državi članici EU.
- Ukrepi na ravni Evropske unije, ki bi najbolj okrepili občutek evropske identitete anketirancev so (1) evropska služba za odpravljanje čezmejnih naravnih nesreč; (2) več političnih pravic (neposredne volitve predsednika EU, uvedba evropskih referendumov o najpomembnejših zadevah EU); (3) manjša in stroškovno učinkovitejša administracija v institucijah EU; (4) evropska državljanska vzgoja za otroke v osnovnih šolah; (5) večji politični in diplomatski vpliv EU v svetu; (6) uvedba evropskega tedna Evropske kulture in (7) sodelovanje v razpravah o prihodnosti Evropske unije na lokalni / nacionalni ravni.
- Večino anketirancev zanima politika na ravni Evropske unije.
- Anketiranci iz držav, ki niso članice EU, bi se v povprečju pogosteje udeležili volitev v Evropski parlament kot pa se je udeležujejo anketiranci iz držav članic Evropske unije.
- Najpogostejši razlogi, zaradi kateri so se anketiranci udeležili zadnjih evropskih volitev so (1) udeležba na volitvah je državljanska / moralna dolžnost; (2) predstavniška demokracija na ravni EU je pomembna in (3) neposredni vpliv na sprejemanje odločitev v Evropski uniji.
- Najpogostejši razlogi, zaradi kateri se anketiranci niso udeležili zadnjih evropskih volitev so naslednji: (1) nezadostna informiranost / nepoznavanje Evropskega parlamenta; (2) nezaupanje političnim strankam in njihovim programom; (3) neupoštevanje / nevpliv oddanega glasu in (4) pomanjkanje časa / odsotnost z doma.
- Večina anketirancev še ni podpisala evropske državljanske pobude.
- Najpogostejši razlogi, zaradi katerih anketiranci niso podpisali evropske državljanske pobude so (1) nepoznavanje evropske državljanske pobude, (2) nezadostna informiranost o kampanjah / možnostih oddaje podpisa podpore in (3) evropska državljanska pobuda ni nagovarjal problemov, ki se tičejo anketirancev.
- Večina anketirancev se še ni udeležila razprav o prihodnosti Evrope (Dialogi z državljani).
- Najpomembnejši razlogi, zaradi katerih se anketiranci niso udeležili razprav o prihodnosti Evrope so (1) nepoznavanje / neinformiranost o razpravah o prihodnosti Evrope, (2) razprave niso organizirane v njihovem domačem kraju, (3) pomanjkanje časa / odsotnost z doma in (4) splošno nesodelovanje v javnih razpravah.
- Ukrepi, ki bi po mnenju anketirancev najbolj spodbudili k aktivnejši udeležbi v demokratičnem življenju Evropske unije so (1) odgovornejše, cenejše in bolj pregledno delovanje institucij EU; (2) kakovostnejše poročanje medijev o EU vsebinah (več informacij o stališčih in mnenjih državljanov); (3) krepitev veščin za aktivno evropsko državljanstvo skozi osnovno in srednje šolsko izobraževanje; (4) pregleden in preverljiv izbor nosilcev političnih in javnih funkcij v evropskih institucijah in (5) več sodelovanja informacijske pisarne Evropskega parlamenta in predstavništva Evropske komisije z državljani na lokalni ravni.
Priporočila odločevalcem v Evropskem parlamentu in Evropski komisiji za krepitev udeležbe v demokratičnem življenju Evropske unije:
Povezavo do ankete v slovenskem jeziku najdet tukaj.
Na spodnjih povezavah se nahaja anketa v ostalih 13 jezikih držav, sodelujočih v projektu DOCPIE: