Domov | Zgodilo se je | Nasveti in izkušnje iz ...

Nasveti in izkušnje iz prve roke ga. Darje Rojec

V torek 24. marca nas je obiskala ga. Darja Rojec, ki je sama preživela dva raka in mesojedo bakterijo. Kljub temu je polna energije in zavzeta prostovoljka v Slovenskem združenju za boj proti raku dojk Europa Donna. Pripravlja že četrto knjigo, ki bo nadaljevanje knjige "Nasveti in izkušnje iz prve roke" z dodatno vsebino.

Kljub vsem boleznim, s katerimi se je bila prisiljena soočiti, je polna energije in načrtov za prihodnost. Je izredno požrtvovalna in z veseljem deli svoje izkušnje in nasvete naprej.

Svojo prvo knjigo Pa jo imam je začela pisati, ko je pri 34-ih letih prvič zbolela za rakom. V njej se je poglobila o samemu poteku bolezni in njenemu zdravljenju. V tem času se je začela bolj obračati k naravi, nabirati zelišča, hoditi na tečaje in izobraževanja.


V drugi knjigi Štirje letni časi – strah ali jeza, opisuje nam neznane postopke, preiskave in analize, ki jih opravljajo na onkološkem inštitutu v "domačem" jeziku, saj so bolnice po navadi vržene v celoten postopek zdravljenja, ki ga v šoku in predelovanju bolezni še same zelo težko razumejo. V knjigi poskuša tudi odgovoriti na vprašanja, ki se pojavijo, ko se bolezen ponovi, kje ponovno črpati moč za zdravljenje in okrevanje.

Po drugem raku, ki ji je vzel še drugo dojko, se je včlanila v Europa Donno. Ženske, ki so zbolele za rakom, pelje na izlete, organizira druženja… Kot prostovoljka je v vsakodnevnem stiku z bolnicami. Začele so ji dajati listke na katerih so bili zapisani recepti, ki so jim pomagali pri lajšanju bolečin in težav, ki jih povzroča tako sama bolezen kot tudi razna zdravljenja. Te recepte je začela zbirati in urejati v novo knjigo Nasveti in izkušnje iz prve roke. V njej je opisanih veliko receptov, ki jih lahko naredimo sami v domači kuhinji. V njej je tudi ogromno domačih pripravkov. Del knjige je posvečen telovadbi – predvsem raztezanju, ki je zelo pomembno za pravilno delovanje in prekrvavitev telesa.


Pravi, da se je po izidu te knjige dobesedno sprožil plaz receptov in nasvetov. Trenutno je v nastajanju četrta knjiga, ki bo nadaljevanje tretje. Dodala ji bo še recepte za kreme, šampone in čistila. Del knjige pa bo posvečen tudi malo drugačnem, a vseeno zdravemu načinu prehranjevanja in življenja, imenovanem ajurveda.

Za ga. Darjo lahko rečemo, da je živa enciklopedija znanja o bolezni raka, njenemu zdravljenju in zdravemu tek ekološkemu načinu življenja. Tako nam je postregla z recepti za čiščenje jeter, težave s kandido, mehurjem, herpesom in raznimi alergijami, ki so v veliki večini posledica zamaščenosti jeter. Prav tako smo dobile recept za domači deodorant in vsestransko čistilo, ki bosta opisana tudi v novi knjigi, ki je še v nastajanju in za katero si želi, da bi izšla še v letošnjem letu.

Ker pa se ga. Darja ukvarja tudi z izdelavo krem in mazil, smo se že dogovorile, da bo v mesecu aprilu za nas izvedla še eno delavnico na to temo. Komaj čakamo, da se znova snidemo z žensko, ki v sebi nosi in z veseljem trosi navdihujočo energijo tudi vsepovsod naokoli.